OCHIUL INOCENT. Turneul campioanelor la tenis: 2014 nu este 1982

• Recomandă articolul
4 iunie 1982. Zi însorită la Paris, început de caniculă. Pe Centralul de la Roland Garros se dispută una dintre semifinalele de simplu masculin, partida dintre suedezul Mats Wilander, care are doar 17 ani, şi experimentatul argentianian José Luis Clerc. La scorul de 7-5 6-2 1-6 şi 6-5 în favoarea lui Wilander, acesta are minge de meci pe serviciul adversarului. Schimb lung, de pe linia de fund, tipic suprafeţei roşii, zgura. Clerc atacă cu dreapta în cross, mingea aterizează undeva în preajma tuşei. Arbitrul francez Jacques Dorfmann anunţă fără ezitare „aut, ghem, set, şi meci“monsieur Mats Wilander! Clerc, care văzuse mingea în teren şi abia plecase să servească la egalitate, se întoarce şi începe nesfîrşite parlamentări cu judecătorul din scaun. Dorfmann este inflexibil, Wilander este în finală. José Luis nu se lasă, latino-americanul este convins că mingea a fost bună. Trec trei-patru minute. Timid, suedezul, care rămăsese pe linia de fund pînă atunci, se apropie de arbitru şi îi spune că mingea a prins terenul, deci punctul se va rejuca. Experimentatul Jacques Dorfmann crede că nu a auzit bine, dar regulamentul este clar: dacă un jucător consideră că mingea adversarului a fost bună, în ciuda deciziei iniţiale, el trebuie să […]
Acest continut este doar pentru abonati. Pentru abonament Observatorul Cultural apasati aici.